W Zambrowie uczczono 85. rocznicę Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia 2025 roku w Zambrowie odbyły się uroczyste obchody 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej – jednej z najtragiczniejszych kart w historii Polski XX wieku. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ofiar w kościele pw. św. Józefa Rzemieślnika. Następnie uczestnicy, w uroczystym przemarszu prowadzonym przez Miejską Młodzieżową Orkiestrę Dętą oraz kompanię reprezentacyjną 18. Pułku Logistycznego z Łomży, udali się na cmentarz komunalny przy ul. ks. Henryka Kulbata.
Mszy Świętej przewodniczył ks. kan. dr Grzegorz Śniadach, który w swoim kazaniu przywołał słowa św. Jana Pawła II o martyrologium XX wieku. Duchowny podkreślił, że Katyń stał się symbolem niewyobrażalnej zbrodni przeciwko narodowi polskiemu – zbrodni, która miała na celu zniszczenie polskiej elity intelektualnej i wojskowej. „Katyń jest symbolem wielkiej zbrodni – wymordowania niewinnych ludzi bez sądu, bez możliwości obrony” – mówił ks. Śniadach, przypominając, że przez dekady prawda o tej tragedii była ukrywana przez komunistyczne władze.
Dalsza część uroczystości odbyła się przy Pomniku Katyńskim na cmentarzu komunalnym. Po odegraniu hymnu narodowego przez orkiestrę pod batutą kapelmistrza Krzysztofa Witkowskiego, wartę honorową zaciągnęli żołnierze oraz harcerze z Hufca Wschodniomazowieckiego. W trakcie ceremonii przypomniano, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach Zbrodni Katyńskiej, szczególnie wśród młodszych pokoleń, które nie miały bezpośredniego kontaktu z tymi tragicznymi wydarzeniami.
– Bohaterska postawa polskich oficerów, którzy za swoją polskość zapłacili najwyższą cenę, jest integralną częścią naszej narodowej tożsamości – podkreślono. – Dlatego tak ważne są inicjatywy, jak projekt „Katyń – Ocalić od zapomnienia”. W jego ramach w 2009 roku przy ul. Ofiar Katynia posadzono 96 dębów poświęconych zamordowanym oficerom Wojska Polskiego. Drzewa te są dziś żywym pomnikiem pamięci, przypominającym o tych, którzy oddali życie w imię wolnej Polski.
Podczas ceremonii odczytano Apel Poległych, a żołnierze z 18. Pułku Logistycznego z Łomży oddali salwę honorową. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim oraz pod tablicą pamiątkową przy ul. Ofiar Katynia.
Zbrodnia Katyńska była masowym mordem dokonanym wiosną 1940 roku przez sowieckie NKWD na blisko 22 tysiącach obywateli II Rzeczypospolitej – oficerach Wojska Polskiego, funkcjonariuszach policji, straży granicznej, urzędnikach państwowych, duchownych, nauczycielach, lekarzach, prawnikach i innej inteligencji. Większość ofiar stanowili jeńcy wojenni przetrzymywani w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Egzekucje odbywały się m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Mord miał na celu eksterminację elity narodu polskiego i pozbawienie Polski szans na odrodzenie się jako suwerenne państwo.
Przez dziesięciolecia ZSRR zaprzeczał odpowiedzialności za zbrodnię, zrzucając winę na Niemców. Dopiero w 1990 roku władze sowieckie oficjalnie przyznały, że była to decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 roku, podpisana m.in. przez Józefa Stalina. Mimo ujawnienia dokumentów, wiele kwestii – jak dokładna liczba ofiar czy lokalizacje wszystkich miejsc pochówku – pozostaje nadal niewyjaśnionych.
Obchody w Zambrowie przypominają, że choć od zbrodni minęło już 85 lat, pamięć o jej ofiarach pozostaje żywa – jako przestroga i jako zobowiązanie.